Letní pneumatiky: Kdy přezout?

Počasí v Česku je v poslední době doslova nevyzpytatelné. I přesto, že to vypadá, že relativně teplé zimní období je definitivně pryč, noční teploty mohou být i nadále nízké. To moc nehraje do karet řidičům, kteří si nejsou jisti, zda už přezout na letní pneumatiky.

Letní pneumatiky: Kdy přezout?

Zatímco někteří řidiči zvládají přezout gumy bez pomoci, jiní raději využijí služeb pneuservisů. Ať tak, či tak, letošní rok přinesl oběma skupinám stejné dilema, a to: kdy vlastně výměnu obutí podstoupit. Denní teploty už sice atakují hranici 20 stupňů, noci ale bývají chladné a v některých výše položených lokalitách často i mrazivé.

Co v této situaci zmiňuje česká legislativa? Dle zákona o provozu na pozemních komunikacích platí povinnost používat zimní gumy v období od 1. listopadu do 31. března, a to jestliže je komunikace pokryta souvislou vrstvou sněhu či ledu, nebo lze takový stav alespoň očekávat.

Rozhoduje teplota

Zákon ale tvoří pouze jednu stranu mince. V praxi je důležitější spíš aktuální teplota. Za pomyslný bod zlomu bychom mohli označit 7 stupňů Celsia. Pokud zaznamenáte, že se teplota venku během dne (i v noci) pohybuje pod touto hranicí, měli byste raději s případným přezutím ještě nějaký ten den či týden vyčkat. Pod hranicí 7 stupňů totiž letní pláště neplní svou funkci příliš dobře.

Pro každého řidiče by mělo být důležité umět předvídat. Jak jsme se mohli přesvědčit v minulých letech, i duben dokáže nemile překvapit nízkými teplotami. Řidiči, kteří plánují přezutí pneumatik, by měli sledovat předpovědi počasí v krátkodobém i dlouhodobějším horizontu. Díky tomuto postupu vás pak žádná nečekaná ledovka nebo ranní mrazíky nemohou vyvést z míry.

Letní pneumatiky se od těch zimních v mnoha faktorech liší. Mezi ty nejdůležitější patří nižší stanovená minimální hloubka dezénu u těch letních. Letní pneumatiky jsou také často tvrdší a disponují větší přilnavostí.

Co se týče termínu přezutí, většina motoristů se v praxi nejčastěji řídí platnými předpisy a jimi stanoveným obdobím pro užití zimních pneumatik. K přezutí na letní se tedy mnoho z nich uchyluje až v první polovině dubna. Pro domlouvání termínu v pneuservisech je ale touto dobou často už pozdě.

Termíny v pneuservisech domlouvejte včas

Pokud si na přezutí svépomocí netroufáte a plánujete využít služeb některého pneuservisu ve vašem okolí, domluvte si termín co nejdříve! O termíny je totiž obrovský zájem, někteří řidiči kontaktují pneuservisy už v únoru. Podíl na tom má i letošní teplá zima, zejména pak nezvykle teplý únor, který působil spíš jarně.

Pneuservisy tedy praskají ve švech zejména v dubnu, což potvrzuje chování řidičů. Není výjimkou, že zájemce o přezutí nakonec získá termín vzdálený několik týdnů od zavolání, zvláště pak pokud se rozhodne až na konci března. Pneuservisy už touto dobou zkrátka nemají volné místo ani ruce, které by se o vaše vozidlo mohly postarat.

Teplé zimy zvyšují zájem o celoroční pneumatiky

Jak jsme již zmínili výše, teplé zimy jsou příčinou starostí mnoha českých motoristů. Čím dál více z nich proto raději volí pneumatiky celoroční. Jejich vzrůstající kvalitu a konkurenceschopnost vůči letním a zimním modelům potvrzují i výsledky nezávislých testů. Je více než pravděpodobné, že výrobci proto budou v budoucnu na vývoj celoročních plášťů přispívat větším množstvím peněžních prostředků, což povede k ještě výraznějšímu vzestupu tohoto typu pneumatik.

Celoroční pneumatiky bezesporu přinášejí řidičům řadu výhod, mezi něž patří právě i nepotřebné přezouvání. Tím pádem jejich uživatelé ušetří čas a odpadne jim každoroční povinnost i potenciální náklady spojené s přezutím pneu v autoservisu.