Bezpečná jízda v zimě: Praktické tipy, které se vyplatí dodržovat
Zima umí být kouzelná, ale na silnicích přináší i pořádnou dávku adrenalinu. Nástrahy zahrnují náledí, sníh, mlhu a nekonečné kolony. Abyste se ale vyhnuli nepříjemným situacím a dorazili do cíle v klidu a bezpečně, máme pro vás pár osvědčených tipů.
1. Kvalitní pneumatiky jsou naprostým základem
Zapomeňte na kompromisy. Zimní pneumatiky nejsou jen formalita, ale nutnost. Před sezónou si zkontrolujte, že mají dostatečný vzorek (ideálně 4 mm a více) a jsou dobře nahuštěné. Správný tlak v pneumatikách pomáhá zlepšit přilnavost a zkrátit brzdnou dráhu. Pokud se chystáte do hor, nezapomeňte na sněhové řetězy – mohou vám zachránit nejen cestu, ale i nervy.
2. Jízda s rozvahou: Plynulost nade vše
Zima a agresivní jízda? To nejde dohromady. Prudké brzdění, ostré zatáčení a nepromyšlené zrychlování vás mohou rychle dostat do neřízeného smyku. Klíčem je plynulost – brzděte opatrně a s předstihem, volantem otáčejte jemně a vyvarujte se prudkých pohybů. Při předjíždění si dejte pozor na vyjeté koleje, kde může být jízda extrémně kluzká.
3. Příprava auta na zimu: Co byste měli mít v kufru?
Někdy se i nejlépe připravené auto dostane do potíží. Proto si udělejte seznam věcí, které by v zimě neměly chybět ve vašem voze:
- Škrabka na okna a rozmrazovač zámků.
- Kvalitní zimní kapalina do ostřikovačů (odolá i silným mrazům).
- Startovací kabely – autobaterie v zimě trpí.
- Malá lopatka na sníh – užitečná při zapadnutí.
- Teplá deka, rukavice a termoska s čajem – nikdy neznáte svůj čas příjezdu.
- Nouzová sada s baterkou, reflexní vestou a lékárničkou.
4. Vidět a být viděn: Nezapomínejte na čistá okna a světla
Vždy chcete vidět, co je před vámi. Před každou cestou si proto pečlivě očistěte okna, zrcátka i světla od sněhu a námrazy. Uvolněte přimrzlé stěrače, abyste je nezničili při prvním zapnutí. A pozor – při husté mlze nebo sněžení je dobré používat i zadní mlhová světla, aby vás ostatní včas viděli.
5. Bez paliva daleko nedojedete
Zima je nevyzpytatelná a nejedna kolona se dokáže natáhnout na hodiny. Prázdná nádrž znamená nejen stopku v cestě, ale také nulovou možnost vytápět interiér. Držet si v nádrži alespoň půlku paliva je v zimě výhodné pravidlo.
6. Brzdění na ledu: Jak na to?
Když už se dostanete na kluzký povrch, buďte ostražití. Místo prudkého sešlápnutí brzdy použijte přerúšované brzdění nebo tzv. "brzdění motorem" (postupné podřazování). Pokud máte auto s ABS, pomůže vám se stabilitou, ale ne s kratší brzdnou dráhou – proto si vždy nechte dostatečný odstup.
7. Adaptujte svou jízdu podle počasí
Nejsou dvě zimní cesty stejné. Sledování aktuální předpovědi a dopravních informací se může vyplatit. Pokud víte, že vás čeká hustá sněhová nadílka, možná bude lepší odložit cestu nebo zvolit bezpečnější trasu.